21. marec - 9. maj 2013
Jiří Slíva, rojen leta 1947 v Plznu, živi v Pragi od leta 1966. Po končanem študiju ekonomije na Univerzi v Pragi je osem let delal kot sociolog. Svoje prve risbe je objavil leta 1972, od leta 1979 pa ves svoj čas posveča izključno grafiki, ilustraciji, karikaturam in slikanju. Ustvaril je deset knjig s karikaturami, ki so izšle na Češkem, v Nemčiji, Švici, Franciji in v ZDA. Njegove risbe so bile objavljene v več kot 150 knjigah, številnih čeških časopisih in mednarodnih publikacijah, kot so Die Zeit, Stern, New York Times, Nebelspalter, Die Welt, Los Angeles Times ... Poleg omenjenega avtor ustvarja tudi barvne litografije, jedkanice in olja na platnu.
Za svoje karikature je dobil več nagrad na različnih festivalih karikature, denimo prvo nagrado na festivalih Knokke Heist v Belgiji leta 1981, Bordighera v Italiji leta 1985, Legnica Poland na Poljskem leta 1992, Eindhoven na Nizozemskem leta 1998 in na festivalu karikature v Beogradu leta 2008. Drugo nagrado je prejel na festivalu Gabrovo v Bolgariji leta 1981 in na festivalih v Skopju in Tolentinu v Italiji. Leta 1984 je spet prejel drugo nagrado v Bordigheri, leta 2007 v Surgutu v Rusiji in lani na Legnici na Poljskem. Posebne nagrade je prejel še na festivalih v Ankari, Berlinu, Havani, Montrealu, Sienni, Beringenu, Teheranu in Torinu. Jiří Slíva je imel tudi več samostojnih razstav od leta 1980 pa do danes v Pragi, Brnu, Marienbadu, Karslbadu, Ostendu, Zürichu, Lucernu, Budimpešti, Sofiji, Parizu, Berlinu, Havani, Heidelbergu, Varšavi, Lokernu, Mannheimu, Rimu, Hamburgu, Bruslju, Regensburgu, Salzburgu, Antwerpnu, Amsterdamu, Moskvi, Dunaju, Milanu, Utrechtu, New Yorku, Ottawi, Tel Avivu, Tokiu, Luksemburgu, Cipru in Corku na Irskem.
Pričujoča razstava Jiříja Slíve se osredinja okoli treh tematskih sklopov, s katerimi se avtor tudi sicer pogosto ukvarja. Prvi tak sklop vključuje znane ljudi iz kulturnega in znanstvenega sveta. Med njegove najljubše spadajo Franz Kafka, Albert Einstein, Sigmund Freud in za to priložnost tudi avtorjeva lastna kreacija, Sveta Trojica, ki služi kot lajtmotiv razstave. Nepričakovano združenje dveh legendarnih filmskih zvezd, tragičnega klovna Charlieja Chaplina in prebrisanega Mikija Miške, s skrivnostno Mono Liso je očiten ironičen komentar na absurdnost naših popreproščenih in površinskih modernih življenj. Drugi tematski sklop predstavlja jazz in jazzovske glasbenike, ki jih avtor občuduje, in ne nazadnje tudi jazz klube, ki jih je avtor obiskal na svojih potovanjih (Jiří Slíva je kitarist v glasbeni skupini Grafičanka, ki jo sicer sestavljajo grafični ustvarjalci). Avtor je tudi ljubitelj vina in kave, zato ne preseneča, da je tretji in po obsegu grafik najštevilčnejši sklop posvečen kavarnam. Rahlo nostalgično vzdušje kavarn v kombinaciji z avtorjevo bogato domišljijo nudita možnost neskončno mnogih variacij na to temo. Mnoštvo idej je vidno v tisočih subtilnih situacijah, trenutkih, komentarjih in opazkah, ki izhajajo iz vsakdanjega življenja in so predstavljeni na razumljiv, duhovit in eleganten način. Delo Jiříja Slíve zaznamuje inteligenten in nežaljiv humor, poln jezikovnih in vizualnih iger, nepričakovanih povezav, metafor in analogij. Njegove grafike odlikujejo preprosta in učinkovita kompozicija, zmernost pri uporabi detajlov in klasičen striparski slog, ki spominja na vinjete, nalepke in oglase za osnovna živila s preloma prejšnjega stoletja. Vsi ti dejavniki so v toku štiridesetih let izoblikovali avtorjev slog, ne glede na to, ali govorimo o risbah, ilustracijah ali slikah in oljih na platnu. Ob delih Jiříja Slíve ne boste točili solz smeha kot pri burleski, vendarle pa vam bodo izvabila nasmeh na obraz - in to ni zanemarljivo.
Lenka Tóthová