13. maj 2004
Fotografska razstava v Galeriji Avla NLB
Na ogled v Galeriji Avla NLB bodo avtorjeve črnobele fotografije, ki prikazujejo utrinke iz vsakdanjega življenja tržaških otrok v času med letoma 1945 in 1955. Režirani posnetki se izmenjujejo s fotografijami iz naravnega okolja, skupaj pa sestavljajo podobo povojnega časa skozi perspektivo otroške neposrednosti in pristnosti. Prav v tej navidezni nepomembnosti pa se skriva barvitost otroškega doživljanja, ki ga je v 52-ih razstavljenih fotografijah ujel mojster fotografije z velikim občutkom za lepoto obrobnega in "neaktualnega" dogajanja.
Leta 1916 v Trstu rojeni Mario Magajna (Maganja) je svoj prvi fotoaparat dobil že kot otrok. V svet fotografije je dokončno vstopil v letih med 1930 in 1939, ko je delal v fotografskem laboratoriju tržaškega podjetja Fotoradiottica. Med drugo svetovno vojno je v glavni tržaški bolnišnici fotografiral operacije in razvijal rentgenske plošče, leta 1944 je posnel zavezniško bombardiranje Trsta, maja 1945 pa vkorakanje jugoslovanskih partizanov. V tem času se je tudi začelo sodelovanje s Primorskim dnevnikom, ki je trajalo tudi po upokojitvi leta 1977, vse do 1993. leta. Osebni fotoarhiv Maria Magajne, ki ga hrani Odsek za zgodovino pri Narodni in študijski knjižnici v Trstu, danes šteje približno 300.000 posnetkov, od katerih je bilo objavljenih približno 50.000. Ob teh posnetkih je nastalo tudi več tisoč diapozitivov, ki jih je avtor prinesel s številnih potovanj po svetu. Že golo dejstvo, da je Magajna delal kot fotoreporter slovenskega dnevnika, je avtorja ožigosalo kot pristranskega in mu v rodnem Trstu onemogočilo širšo uveljavitev. Avtor je v Trstu prvič razstavljal leta 1951, od takrat pa je moral na samostojno razstavo počakati do novembra 2003, ko je bila v prostorih tržaške Poštne palače postavljena pričujoča razstava z naslovom Barve otroštva v črnobelem. Njegove fotografije so gostila skoraj vsa slovenska kulturna društva na Tržaškem, predstavljene pa so bile tudi v Vidmu, Melbournu, Novem mestu in Ljubljani. Z svoje delo je avtor prejel številna priznanja in nagrade, med drugimi tudi Tomšičevo nagrado Društva novinarjev Slovenije leta 1983, red viteza italijanske republike leta 1990, posebno priznanje Združenja fotoreporterjev in Občine Trst leta 1996 ter častni znak svobode Republike Slovenije leta 2003.
Razstava bo na ogled od 20. maja do 9. julija 2004, galerija pa je odprta vsak delavnik od 8. do 18. ure.
Razstavo smo pripravili v sodelovanju z Zvezo slovenskih kulturnih društev (Trst-Gorica-Videm), Narodno in študijsko knjižnico (Trst-Gorica) in revijo za kulturo Emzin, Metelkova 6, Ljubljana, kontaktna oseba Jasna Rackov, telefon 01 430 35 44, telefaks 01 430 35 40.
Posebna zahvala za pomoč pri izvedbi razstave Ministrstvu za kulturo Republike Slovenije in Javnemu skladu Republike Slovenije za kulturne dejavnosti.
Zahvaljujemo se vam za pomoč pri obveščanju in Vas hkrati vljudno vabimo na otvoritev razstave v Galerijo Avla NLB, v četrtek, 20. maja 2004, ob 20. uri.