20. junij 2006
NLB Galerija Avla, oblikovalska razstava
Napoved razstave v NLB Galeriji Avla, Trg republike 2, Ljubljana
Odprtje razstave v četrtek, 29. junija 2006, ob 20. uri
Razstava bo odprta od 29. junija 2006 do 15. septembra 2006.
Niklaus Troxler, rojen leta 1947 v švicarskem Willisau, je grafični oblikovalec, ilustrator in organizator koncertov. Izobraževal se je v Luzernu, sprva kot tipograf, nato pa na oblikovalski šoli. V letih 1971 do 1972 je bil art direktor pariškega studia Hollenstein Création, od leta 1973 pa ima svoj studio za grafično oblikovanje v Willisau. Od leta 1998 predava na Akademiji za umetnost in oblikovanje v Stuttgartu. Prejel je številne nagrade, med drugim kulturno nagrado za osrednjo Švico (1982), dvaindvajset nagrad za švicarski plakat leta, številne nagrade švicarskega, ameriškega in evropskega združenja art direktorjev, ter združenj tipografov iz New Yorka in Tokia. Sodeloval je na bienalih plakatov po vsem svetu in prejel mnogo nagrad, med drugim medaljo Toulouse Lautrec na trienalu plakatov v Essnu (1987), prvo nagrado na mednarodnem festivalu grafičnega oblikovanja in plakatov v Chaumontu (1992) in prvo nagrado na bienalu plakatov v finskem Lahtiju (1993). Njegovi plakati so bili razstavljeni vsepovsod, od Galerie Raeber v Luzernu do Reinhold-Brown Gallery v New Yorku (1987), najdemo jih tudi v zbirkah plakatov pomembnih muzejev, npr. Muzeja sodobne umetnosti MOMA v New Yorku.
"Troxlerjeva dela so v osnovi konsistentna in kohezivna. Vsi plakati so iste velikosti, natisnjeni v istem ateljeju in imajo eno vodilno temo: jazz koncerte in festivale v Willisau. Še bolj pomembno pa je dejstvo, da na Troxlerjevih plakatih vedno takoj prepoznamo avtorja, tudi če bi plakat videli brez spremnega besedila ali celo podpisa. Kar je še posebej neverjetno, ker Troxler pojme sodobnega oblikovanja in umetnosti vedno igrivo prestavlja s plakata na plakat, in tako ustvarja konsistentno raznovrstnost."
"Nekateri Troxlerjevi plakati (večinoma zahvaljujoč številnim knjigam in razstavam, posebej tistim v newyorškem Muzeju sodobne umetnosti MOMA) so že zdaj klasika. Med njimi so McCoy Tyner Sextet (1980), Dexter Gordon Quartet (1978), Don Pullen Quartet (1978), A Tribute to the Music of Thelonious Monk (1986) in plakat za Cecil Taylor iz leta 1989." (Robert K. Brown, Reinhold-Brown Gallery, New York)
Razstava je spremljevalna prireditev 47. jazz festivala Ljubljana.
Razstava bo na ogled do 15. septembra 2006, galerija pa je odprta vsak delavnik od 8. do 18. ure.