24. november 2007
NLB Galerija Avla:

Stefan Sagmeister, oblikovalska razstava


Napoved oblikovalske razstave  v NLB Galeriji Avla, Trg republike 2, Ljubljana.
Odprtje razstave v četrtek, 29. novembra 2007, ob 20. uri.
Razstava bo odprta od 29. novembra 2007 do 18. januarja 2008.

Posebnost razstave:
- interaktivna instalacija "pajkova mreža", ki zaznava človeško gibanje.

Spremljevalna dogodka:
- razstava veleplakatov, Tivolska cesta pri tobačni tovarni v Ljubljani, 19. november-13. december 2007,
- predavanje Stefana Sagmeistra v Cankarjevem domu, sreda, 28. november 2007, ob 18. uri.

Stefan Sagmeister (1962, Avstrija) je diplomiral s področja grafičnega oblikovanja na Univerzi uporabnih umetnosti na Dunaju, kot Fulbrightov štipendist je prejel magistrski naziv Pratt Instituta v New Yorku. Leta 1993 je v New Yorku ustanovil studio Sagmeister Inc. Širša javnost ga pozna po oblikovanju ovitkov zgoščenk legendarnih Rolling Stonesov, Davida Byrna, Louja Reeda, skupine Aerosmith in številnih drugih svetovno znanih avtorjev. Njegova dela so prejela štiri nominacije in eno nagrado grammy, in sicer za ovitek zbirke albumov skupine Talking Heads z naslovom Once in a Lifetime. Med najpomembnejše naročnike, s katerimi je sodeloval, sodijo American Institute of Graphic Arts, muzej Guggenheim, medijski hiši HBO in Time Warner in drugi.

Ustvarjalni svet Stefana Sagmeistra zaznamuje inovativen pristop združevanja (na videz) nezdružljivega. V njegovih raznolikih delih se kaže globoko razumevanje procesa ustvarjanja, tehnične rešitve in pripomočke uporablja kot orodja za ustvarjanje čudovitih "hibridov", ki podirajo konvencionalne meje med kategorijami.

Za delo na področju grafičnega oblikovanja je prejel vrsto uglednih mednarodnih nagrad. Med drugim je samostojno razstavljal v Zürichu, New Yorku, Berlinu, Tokiu, Osaki, Pragi, Kölnu, Seulu in na Dunaju. Redno poučuje na newyorški Šoli vizualnih umetnosti in pogosto predava po vsem svetu. Leta 2001 je pri ugledni britanski založbi Booth-Clibborn izšla njegova knjižna monografija z naslovom Sagmeister: Made You Look.

Serijo plakatov, ki jih avtor tokrat predstavlja pod naslovom Vse, kar sem se do sedaj naučil v življenju / Things I have learned in my life so far, poleg vizualne odličnosti odlikujejo tudi enkratne okoliščine njenega nastanka. Stefan Sagmeister se je namreč leta 2000, po sedmih letih vodenja newyorškega studia, odločil za eksperimentalno leto brez naročil. Posvetil se je raziskovanju sprememb, do katerih pride, ko proces oblikovanja ni omejen z zunanjimi smernicami in roki oddaje. Med številnimi stvarmi, ki jih je tisto leto počel, je bilo tudi pisanje dnevnika. Prva naročila, ki so prihajala v studio po tem, ko je bil ta po enem letu ponovno odprt za stranke, so mu puščala nenavadno veliko svobode, kar se je izkazalo za velik izziv.

Stefan Sagmeister takole opisuje nastanek in razvoj oblikovalske serije: "Z minevajočimi tedni je moje iskanje rešitve postajalo vse bolj razburljivo in ko sem se poskušal pomiriti z listanjem dnevnika, ki sem ga pisal prejšnje leto, sem naletel na stran z naslovom Vse, kar sem se do sedaj naučil v življenju / Things I have learned in my life so far. V naglici napisani stavki so bili odkriti in iskreni (trudim se, da ne zapisujem neresnic). Vse maksime so bile mišljene natanko tako, kot so bile zapisane, in čeprav nekatere morda zvenijo banalno, v njih ni nikakršnega cinizma."

Plakati so nastali kot rezultat razmišljanja o stvareh, ki ga osrečujejo, in kot posledica ugotovitve, da je skoraj polovica od teh nekako povezana z oblikovanjem. Plakati, ki bodo na ogled na razstavi, so vsebinsko povezani. Šele ko naš pogled zaobjame zadnjega v seriji, dojamemo celotno misel. Tipografijo sestavljajo črke, ki so inovativno oblikovane iz vsakdanjih materialov (na primer iz različnih vrst hrane, delov stanovanjske opreme, gradbenih materialov, mikroskopskih posnetkov delov organizma ali poslikanih delov telesa) in avtorja spominjajo na dogodke, ljudi in kraje, ki so avtorju blizu. Navdihnile so ga vsakdanje stvari, iz katerih so nastale nenavadne, izjemno barvite vizualne verige, ki v več delih zaključujejo posamezne misli.

Na razstavi bo na ogled 28 plakatov z osmimi pomensko zaokroženimi serijami, med katerimi so tudi naslednje izjave: Having guts always works out for me / Drznost se mi vedno splača, Everybody thinks they are right / Vsak je prepričan v svoj prav, Assuming is stifling / Predpostavke omejujejo, Thinking life will be better in the future is stupid. I have to live now / Neumno je misliti, da bo življenje v prihodnosti boljše, živeti moram sedaj itd.

Projekt vključuje tudi predvajanje kratkih filmov v NLB Galeriji Avla, ki so nadgradnja razstavljene vsebine, in izjemno novost, avtorsko instalacijo, ki bo v galeriji na ogled ves čas trajanja razstave. Gre za interaktivno "pajkovo mrežo", ki zaznava človeško gibanje, tako da jo obiskovalci s svojo prisotnostjo nenehno spreminjajo in na novo ustvarjajo, instalacija pa se kljub temu na koncu vedno vrne na začetno pozicijo.

Vzporedno bo ob Tivolski cesti pri Tobačni tovarni od 29. novembra 2007 do 13. decembra 2007 potekala tudi razstava 11 veleplakatov, ki bodo vsebinsko zaokrožili Sagmeistrovo oblikovalsko serijo. Razstavljeni bosta dve seriji plakatov, ki nadaljujeta seznam avtorjevih spoznanj, in sicer Trying to look good limits my life / Želja, da bi izgledal dobro, me omejuje ter Starting a charity is surprisingly easy / Presenetljivo lahko je začeti z dobrodelnostjo.

Kot pravi Stefan Sagmeister: "Gre za oblikovalsko razstavo, ki je namenjena ne-oblikovalcem. Oblikovanje, ustvarjeno za oblikovalce, se mi je - podobno kot glasba, namenjena glasbenikom, in umetnost, namenjena umetnikom - vedno zdelo žalostno omejeno in zato dolgočasno. Razstavljena dela so naročile (in plačale) stranke, z uporabo oblikovalskih orodij so bila izdelana v oblikovalskem studiu. Čeprav pogosto slišimo o brisanju mej med umetnostjo in oblikovanjem, se mi zdita obe področji v newyorškem vsakdanjem življenju še vedno strogo ločeni; za vsako od njiju je značilen lasten sistem distribucije. Avtor meni najljubše izjave o razliki med umetnostjo in grafičnim oblikovanjem je ameriški minimalist Donald Judd, ki prav, da mora oblikovanje delovati. Umetnosti ni treba. Če oblikujem stol tako, da ta postaja vedno bolj neudoben, postopoma zmanjšujem njegovo uporabnost, vse dokler na njem ne morem več sedeti. Pridem do točke, ko stol preneha biti stol in postane skulptura. Tudi dela na tej razstavi morajo delovati."

Odprtje razstave s prisotnostjo avtorja bo v četrtek, 29. novembra 2007, ob 20. uri. Razstava bo na ogled do 18. januarja 2008, galerija pa je odprta vsak delavnik od 8. do 18. ure.

Na voljo smo vam 24 ur na dan, vse dni v letu!