14. september 2009
NLB Galerija Avla, oblikovalska razstava
Napoved razstave v NLB Galeriji Avla, Trg republike 2, Ljubljana. Odprtje razstave v četrtek, 17. septembra 2009, ob 20. uri. Razstava bo odprta od 17. septembra do 12. novembra 2009. Odprtja razstave se bodo udeležili avtorji razstave ZEK.
ZEK Crew je nastal leta 2001. Sprva je združeval skupino grafitarjev, ki so se preizkušali tudi v street artu, pozneje pa so se obrnili k oblikovanju. Danes ta vsestranski kreativni kolektiv sestavlja devet članov, med njimi grafični in industrijski oblikovalci, tipografi, grafitarji, ilustratorji, arhitekt in VJ. Skupina je sodelovala na številnih razstavah in grafitarskih dogodkih po vsej Evropi, zadnji dve leti na Biennale of young artists (2008) v italijanski Puglii in na Belgrade design week (2009). Delo njenih članov se je pojavilo v publikacijah, kot so Los Logos, Stickeraward, Graphotism in Concrete magazine. Znana je tudi po Stripgeneratorju, internetni aplikaciji za ustvarjanje stripov, ki je bil tudi večkrat nagrajen. Skupina v svojih umetniških delih stremi k integraciji domiselnosti, humorja in bistrih idej, pri čemer se poigrava tako z minimalizmom kot kičem in posodablja že znane stile z modernim pristopom, skozi improvizacijo pa ne pozablja niti na tradicijo. Raznolikost članov skupini omogoča, da se loti kakršnekoli naloge in nenehno išče nove vizualne izraznosti in izzive.
"Nisem se lotil oblikovanja, da bi postal umetnik. Mislim, da umetnika zanimajo predvsem emocije, medtem ko gre oblikovalec korak naprej: njemu so poleg emocij pomembne tudi reakcije. To je zelo ciljno naravnano početje in zato je zanimivo." Mike Davidson
Prehojena pot od grafitarjev in street artistov do prepoznavne skupine ZEK govori o vsaj eni vrlini, ki razbija mit o tem, da je timsko delo v očitnem nasprotju z dojemanjem slovenskega ustvarjalca kot trmoglave in pogosto nerazumljene umetniške duše. Žiga Aljaž, Aleš Arnež, Miha Artnak, Žiga Artnak, Tibor Kranjc, Jurij Lozič, Petar Perčič, Marko Potočnik in Filip Burburan so skupina samostojnih ustvarjalcev, ki so uspeli združiti svoja dela pod enotnim imenom. Pogosto težavno selekcioniranje projektov in s tem povezana sposobnost umakniti se v korist skupnega je gotovo izraz določene zrelosti, pri čemer ne smemo prezreti nalezljivega entuziazma, ki jih spremlja pri raziskovanju tega, kako delujejo vizualne komunikacije - skozi igrivost in postavljanje ustaljenih vzorcev na glavo. Vsako avtonomno ustvarjanje potrebuje podporne strukture, v katerih je mogoče priti do materialnih plačil za avtorske projekte. Kot pravijo sami, jim komercialni projekti nudijo možnost financiranja avtorskih projektov, pri katerih je mogoče slediti lastni filozofiji in se znebiti diktata naročnikov. Neodvisnost in nepredvidljivost skupine ZEK ne oznanja namena šokirati ali izzivati realnost, temveč uporabiti urbano življenjsko okolje kot vir podob, ki jih je mogoče vpeti v procese vizualnega raziskovanja ali preverjanja odzivov nanje. Pri razumevanju skupine ZEK bi bilo iskanje programsko zastavljenega namena sledenja določeni ideologiji ali gibanju napačno; podobe skupine ZEK so v večini spretni odgovori na vprašanje, kako na zabaven način združiti fenomen prostora, časa in namembnosti znotraj vizualnega sporočila. Kar seveda ne pomeni, da se ne lotevajo družbeno angažiranih projektov. (Jernej Stritar, oblikovalec)
Odprtje razstave bo v četrtek, 17. septembra 2009, ob 20. uri. Razstava bo na ogled do 12. novembra 2009, galerija pa je odprta vsak delavnik od 8. do 18. ure.
Razstavo je pripravil: Emzin, Zavod za kreativno produkcijo. Posebna zahvala za pomoč pri izvedbi gre Ministrstvu za kulturo Republike Slovenije in Mestni občini Ljubljana, Oddelek za kulturo.