15. november 2010
NLB Galerija Avla
Napoved razstave v NLB Galeriji Avla, Trg republike 2, Ljubljana. Odprtje razstave bo v četrtek, 18. novembra 2010, ob 20. uri. Razstava bo odprta od 18. novembra 2010 do 13. januarja 2011. Odprtja razstave se bo udeležil avtor razstave Dan Reisinger.
Dan Reisinger se je rodil leta 1934 v mestu Kanjiža v današnji Srbiji in leta 1949 emigriral v novoustanovljeni Izrael. Študij slikarstva, kiparstva in oblikovanja na akademiji Bezalel Academy of Art v Jeruzalemu je končal z odliko. V Londonu je na Central School of Art študiral 3D in odrsko oblikovanje. Po koncu študija je delal v oglaševanju in za različne naročnike večinoma oblikoval plakate in publikacije. Leta 1958 je njegov plakat za bruseljski Expo prejel prvo nagrado. Ko je približno desetletje pozneje ustanovil svoj studio, se je njegovo področje dela razširilo še na logotipe, celostne podobe, ambiente, koledarje, vzporedno pa se je posvečal tudi slikarstvu. Za svoj prispevek k izraelskemu oblikovanju, med drugim je poznan po celostni podobi za izraelskega nacionalnega letalskega prevoznika El Al, je leta 1998 prejel najvišje priznanje izraelske države. Razstavljal je v najpomembnejših muzejih in drugih institucijah po vsem svetu, njegovi plakati pa so vključeni v večino mednarodnih zbirk. Reisinger se danes še vedno posveča tako slikarstvu kot oblikovanju, kot žirant in predavatelj pa pogosto sodeluje na mednarodnih dogodkih. Je član združenj Alliance Graphique Internationale in New York Art Directors Club, častni profesor Univerze Moholy-Nagy v Budimpešti in častni član Ruske oblikovalske akademije, komisije mednarodnega oblikovalskega bienala v Brnu in Izraelske oblikovalske zveze.
V času, ko so se Fletcher, Forbes in Gill, Ivan Chermayeff, Tom Geismar, Seymour Chwast, Herb Lubalin, Saul Bass in Milton Glaser uveljavili kot vodilna imena "zlate dobe grafičnega oblikovanja" v zahodnem svetu, je Dan Reisinger ustvarjal nov grafični jezik vizualnih komunikacij v mladi Državi Izrael. Zdelo se mu je potrebno, da naredi odmik od tradicionalne tipografije, naivnega starega podobja, poenostavljene rabe nacionalnih simbolov in pridušenih barv ter dŠ prednost univerzalnim podobam, tipografiji, ki presega meje enega jezika, in živahnim barvam, ki bi služile večkulturnim in večjezikovnim potrebam Izraela tako na nacionalni kot na mednarodni ravni.
prof. Jarom Vardimon,
dekan Fakultete za oblikovanje, Univerza Šenkar
Dan Reisinger si je pridobil mednarodni ugled najvidnejšega izraelskega oblikovalca. Njegove podobe in simboli, ki izžarevajo inteligenco, domišljijo in energijo, so postali neločljivi del urbane in kulturne scene v Izraelu. Rešitev, ki jo vsak od njih prinaša, ni nujno najbolj logična ali najočitnejša, temveč je intuitivna, nepričakovana in osvobojena potrebe, da na vizualni izdelek vtisne umetnikov ego.
Jona Fischer,
kustos, Izraelski muzej v Jeruzalemu
Odprtje razstave bo v četrtek, 18. novembra 2010, ob 20. uri. Razstava bo na ogled do 13. januarja 2011, galerija pa je odprta vsak delavnik od 8. do 18. ure.
Razstavo je pripravil: Emzin, Zavod za kreativno produkcijo. Posebna zahvala za pomoč pri izvedbi Ministrstvu za kulturo Republike Slovenije in Mestni občini Ljubljana, Oddelek za kulturo, Veleposlaništvu Države Izrael.