Skip to content

Primer dobre prakse: S trajnostnim financiranjem NLB do nižjih stroškov in konkurenčnosti

Podjetja neprestano iščejo načine za optimiziranje stroškov in mnoga že skušajo zmanjšati svoj vpliv na okolje, zato je trajnostna gradnja postala ključna priložnost za izboljšanje energetske učinkovitosti in dolgoročno konkurenčnost. Podjetnica Ana Krajnc, ki že več kot desetletje vodi uspešno fizioterapevtsko dejavnost, je s pomočjo trajnostnega financiranja NLB zagnala projekt gradnje nove, trajnostno zasnovane ambulante. Čeprav gradnja še ni končana, je podjetnica prepričana, da bo nova stavba prinesla številne koristi tako za podjetje kot za okolje.

 Kako se razlikujejo bančna garancija, kavcijsko zavarovanje in menica?

Podjetja, ki ne bodo pravočasno sprejela trajnostnih praks, se bodo soočila z višjimi stroški poslovanja, omejenimi možnostmi financiranja in manjšim zanimanjem vlagateljev. Številna velika podjetja že zahtevajo, da njihovi dobavitelji izpolnjujejo trajnostne kriterije, kar pomeni, da je vključevanje trajnostnih standardov nujno za ohranjanje konkurenčnosti na trgu.

1. Kdo je Ana Krajnc?

Ana Krajnc je fizioterapevtka z več kot 16-letnimi izkušnjami. Njeno podjetje, Fizioterapija Krajnc, ponuja specializirane oblike terapij, pri čemer sledi najsodobnejšim trendom in praksam v fizioterapiji. Z nenehnim izobraževanjem doma in v tujini je postala prva fizioterapevtka v Sloveniji, ki se ukvarja z miodinamično terapijo, ter razvila multidisciplinaren pristop pri obravnavi težav s čeljustnim sklepom. Vse te dejavnosti bodo kmalu potekale v novih, sodobno zasnovanih prostorih.

2. Od ideje do izvedbe

»Sprva sem razmišljala o klasični gradnji, vendar sem hitro ugotovila, da to ni najbolj optimalna rešitev. Nepredvidljivi roki in pomanjkanje zanesljivih izvajalcev so me spodbudili, da raziščem še druge možnosti. Odločitev za trajnostno montažno gradnjo je bila tudi rezultat iskanja hitrejše, okolju prijaznejše in stroškovno predvidljivejše alternative. Na koncu sem želela nekaj, kar bi mi omogočilo, da se osredotočim na svoje delo,« je razložila Ana Krajnc.

 

Izpolnjevanje tehničnih kriterijev trajnostne gradnje, kot je zmanjšana poraba primarne energije, je bistvenega pomena za doseganje trajnostnih standardov – pri stanovanjskih objektih na primer mora biti poraba vsaj 10 % nižja od skoraj nič-energijske stavbe. »Zavezana sem bila cilju, da gradnjo izpeljemo skladno s trajnostnimi standardi. Verjamem, da bo ta projekt mojemu podjetju prinesel dolgoročno stabilnost.«

3. Podjetje s trajnostno gradnjo pridobi številne prednosti

Med najpomembnejšimi je izboljšanje energetske učinkovitosti, saj stavba porabi manj primarne energije, kar vključuje električno, toplotno energijo in vodo. Zmanjšujejo se tudi stroški poslovanja, saj trajnostne rešitve zmanjšujejo stroške obratovanja in vzdrževanja skozi celotno življenjsko dobo objekta. Hkrati ima gradnja pomembne okoljske koristi, saj zmanjšuje ogljični odtis podjetja in predstavlja korak k trajnostnemu poslovanju. Poleg tega izboljšuje kakovost delovnega okolja, saj zdravo in prijetno delovno okolje povečuje zadovoljstvo in produktivnost zaposlenih. Dolgoročno se povečuje tudi vrednost nepremičnine, kar podjetnici omogoča večjo fleksibilnost pri prihodnjih poslovnih odločitvah. Vse več podjetij in partnerjev se odloča za sodelovanje s trajnostno naravnanimi podjetji, kar jim zagotavlja konkurenčno prednost in večjo prepoznavnost na trgu.

4. Na poti k trajnostnemu cilju s pravim partnerjem

Pomemben del realizacije tega projekta je trajnostno financiranje, ki ga je omogočila NLB banka. »NLB banka je mojemu trajnostnemu projektu zagotovila ugodno obrestno mero, kar je bila zame izjemno pomembna prednost. Prav tako so mi omogočili sklenitev kredita brez stroškov odobritve. Brez njihove finančne podpore bi bilo to zame veliko težje izpeljati,« pravi Ana Krajnc. S pomočjo kredita, s katerim financira dve tretjini projekta, je podjetnica lahko izvedla montažno gradnjo in hkrati izpolnila visoke trajnostne standarde. »Gradnja ni bila le cenejša, ampak tudi manj stresna. Prepričana sem, da bodo končni rezultati presegli moja pričakovanja,« dodaja.

 

Trajnostno financiranje NLB omogoča podjetjem pridobitev finančnih sredstev z ugodnejšimi pogoji v primerjavi z redno ponudbo banke (ugodna obrestna mera, oprostitev določenih nadomestil itd.) in vključuje individualne finančne rešitve, prilagojene posamezni trajnostni investiciji. Poleg ugodnih finančnih pogojev namreč njihovi svetovalci podjetjem pomagajo premagovati trajnostne izzive tudi s strokovnimi nasveti. Po potrebi se povežejo tudi s strokovnimi službami znotraj banke, da podjetjem zagotovijo celovito podporo, s čimer prispevajo k lažjemu in še bolj gladkemu trajnostnemu prehodu. Podjetja spodbujajo, da jih obiščejo že v zgodnji fazi razmišljanja o trajnostni investiciji, saj se njihovi svetovalci individualno posvetijo vsakemu projektu in pripravijo prilagojeno ponudbo, ki ustreza specifičnim izzivom in potrebam trajnostnih projektov.

 

Da podjetje pridobi takšno financiranje, mora izpolniti tehnične zahteve, opredeljene v okviru zelene obveznice NLB, ki temelji na taksonomiji EU. Med ključnimi pogoji za pridobitev trajnostnega financiranja so energetska izkaznica, ki potrjuje energetsko učinkovitost stavbe in vključuje predvideno porabo primarne energije, ter ustrezni certifikati, ki potrjujejo visoko stopnjo trajnosti stavbe.

Za uspešno pridobitev trajnostnega financiranja mora podjetje izpolniti določena tehnična merila. Med ključnimi zahtevami so:
Energetska izkaznica ali izkaz o energetskih lastnostih stavbe, ki vključuje tip stavbe (stanovanjska ali nestanovanjska), površino stavbe, letnik izgradnje (pred ali po 31. 12. 2020), predvideno porabo primarne energije.
Dodatni certifikati, kot so BREEAM 'Excellent', LEED 'Gold' ali DGNB 'Gold', ki potrjujejo visoko stopnjo trajnosti stavbe.

5. Pričakovane prednosti po zaključku gradnje

Čeprav gradnja še ni zaključena, podjetnica Ana Krajnc že zdaj pričakuje številne koristi, ki jih bo prinesla nova trajnostna zgradba. Med najpomembnejšimi so zmanjšanje obratovalnih stroškov in ogljičnega odtisa ter izboljšanje kakovosti delovnega okolja za zaposlene. »Montažna gradnja je zame pomenila manj stresa in predvidljive stroške, kar je ključnega pomena za uspešno poslovanje. Veselim se dokončanja in začetka delovanja v novih prostorih,« dodaja podjetnica. Gradnja ji bo omogočila, da nadaljuje z nudenjem kakovostnih fizioterapevtskih storitev v sodobnem in trajnostno naravnanem okolju, kar bo pozitivno vplivalo tudi na počutje in zadovoljstvo strank.

 

Sama poudarja, da bi vsako podjetje, ki razmišlja o trajnostni investiciji, moralo upoštevati dolgoročne koristi sodobne montažne gradnje. »Na dolgi rok prinaša okoljske in poslovne koristi. Montažna gradnja je okolju prijazna, hitra in z dobrimi časovnimi okvirji ter zahteva nizke stroške obratovanja in vzdrževanja, hkrati izpolnjuje kriterije za trajnostni projekt, kar vam lahko zagotovi ugodnejšo možnost financiranja.«