Skip to content

Primer dobre prakse: S trajnostnim financiranjem NLB do energetske neodvisnosti in nižjega ogljičnega odtisa

Podjetja se vse bolj zavedajo nujnosti trajnostnega prehoda, saj ta prinaša številne prednosti – dolgoročno nižje stroške, večjo konkurenčnost in zmanjšan vpliv na okolje. Mlekarna Celeia, eden največjih predelovalcev mleka v Sloveniji, poznana predvsem po blagovni znamki Zelene Doline, je s pomočjo trajnostnega financiranja NLB zagnala projekt širitve sončne elektrarne. Ta projekt jim danes omogoča večjo energetsko neodvisnost, zmanjšanje ogljičnega odtisa in uresničevanje trajnostnih ciljev, ki so del njihove dolgoročne vizije.

 Kako se razlikujejo bančna garancija, kavcijsko zavarovanje in menica?

1. Mlekarna Celeia – zavezani trajnosti in naravi

Mlekarna Celeia že več kot 80 let odkupuje, predeluje in proizvaja visokokakovostne mlečne izdelke, ki so brez GSO in nastajajo iz mleka s slovenskih kmetij. Njihova zavezanost trajnosti se ne odraža le v kakovosti izdelkov, temveč tudi v nenehnem vlaganju v tehnologije, ki zmanjšujejo vpliv na okolje. S svojo novo razširjeno sončno elektrarno, ki je bila zagnana v letošnjem letu, pokrivajo pomemben delež svojih energetskih potreb. Sončna elektrarna z močjo 349,44 kWp bo letno proizvedla približno 358 MWh električne energije. V kombinaciji z obstoječo sončno elektrarno, ki je v letu 2023 proizvedla 289 MWh, bodo z lastno energijo pokrili približno 8 % letne rabe električne energije. Investicija ima tudi finančno komponento – pričakovana enostavna vračilna doba je manj kot pet let.

2. Zakaj sončna energija?

»S trajnostnimi ukrepi in naložbami želimo zmanjšati porabo energentov in vpliv na okolje. Naša sončna elektrarna predstavlja pomemben korak k večji energetski neodvisnosti, obenem pa prispeva k zeleni prihodnosti podjetja. Investicija v sončno energijo je dolgoročno koristna tako za okolje kot za naše poslovanje,« je pojasnil Toni Cvetkovski, vodja finančne službe v Mlekarni Celeia.

 

Poleg neposrednih energetskih koristi ima nova sončna elektrarna pomemben vpliv na okolje. Po ocenah bo letno zmanjšala ogljični odtis Mlekarne Celeia za več kot 140 ton CO₂, kar je primerljivo s sajenjem 140 dreves letno. Za lažjo predstavo – drevo v svojem življenjskem ciklu veže približno 1 tono CO2. Te številke nam slikovito orišejo, da trajnostne investicije niso le odgovorne do okolja, ampak tudi konkretno merljive.

3. Okolju prijazne tehnologije in energetski management

Mlekarna Celeia si prizadeva tudi za optimizacijo rabe energije v širšem smislu. Letos so uvedli sistem energetskega managementa, ki vključuje natančno merjenje porabe električne energije, pare, komprimiranega zraka in toplote. Na podlagi teh podatkov bodo uvedli ukrepe za nadaljnje zmanjšanje rabe energije. Poleg tega se pri vseh novih investicijah osredotočajo na uvedbo najboljših razpoložljivih tehnologij (BAT), ki omogočajo okolju prijaznejše delovanje. Z ukrepi težijo k temu, da bi v proizvodnji porabili manj energentov, kot so pitna voda, elektrika in zemeljski plin.

 

»Tehnološke procese nenehno posodabljamo, pri čemer smo pozorni, da zmanjšujemo izpuste v okolje. To je v zeleni, k tradiciji in naravi usmerjeni mlekarni, kot je naša, še posebej pomembno,« je dodal g. Cvetkovski.

4. NLB kot partner pri trajnostnih projektih

Mlekarna Celeia je za izvedbo trajnostnega projekta pridobila možnost trajnostnega financiranja NLB. V tem primeru gre za financiranje dveh sončnih elektrarn, prve priklopljene v letu 2022 (v tem primeru je banka zagotovila refinanciranje), druge priklopljene v letu 2024 (tu pa novo financiranje). Banka je podjetju ponudila prilagojeno finančno rešitev z ugodno obrestno mero (ugodnejšo od redne ponudbe banke), daljšo ročnostjo kredita in nižjimi stroški odobritve. »Zeleni krediti NLB omogočajo strankam, da se osredotočijo na svoje trajnostne cilje, medtem ko mi poskrbimo za prilagodljive finančne pogoje in celovito strokovno podporo,« pojasnjuje Iztok Pustatičnik, sodelavec za razvoj poslovanja iz NLB. Banka svojim poslovnim strankam, kot je Mlekarna Celeia, nudi celovito finančno in drugo strokovno podporo pri trajnostnih projektih. Svetovalci banke pomagajo pri oceni vplivov na okolje, na primer s pomočjo orodja EIB Green Eligibility Checker, ki omogoča izračun predvidenih prihrankov emisij in energijske učinkovitosti. Ocenjeni učinki za projekt Mlekarne Celeia kažejo preprečene emisije v višini več kot 180 ton CO₂ in predvideno letno proizvodnjo energije 660 MWh, kar potrjuje trajnostno naravnanost investicije. 

Med ključnimi pogoji za pripoznanje trajnostnega financiranja sončne elektrarne so:
soglasje za priključitev sončne elektrarne,
(pred)račun za sončno elektrarno,
celotni znesek investicije,
kapaciteta sončne elektrarne,
predvidena letna proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov energije,
predvideni prihranki CO2 emisij na letnem nivoju.

Trajnostne investicije, kot je sončna elektrarna, so del širše strategije Mlekarne Celeia, ki vključuje energetsko neodvisnost, optimizacijo stroškov in zmanjšanje vpliva na okolje. Takšne investicije prinašajo dolgoročne koristi podjetju in širši družbi. Hkrati podjetju omogočajo, da ostaja v dobaviteljskih verigah večjih kupcev.

Poleg finančnih ugodnosti NLB podjetjem pomaga premagovati trajnostne izzive s strokovnimi nasveti in trenutnimi dobrimi praksami. Po potrebi se povežejo tudi s strokovnimi službami znotraj banke, da zagotovijo celovito podporo. NLB spodbuja podjetja, da jih obiščejo že v zgodnji fazi načrtovanja trajnostnih projektov. Svetovalci se individualno posvetijo vsakemu projektu posebej in pripravijo prilagojeno ponudbo, ki ustreza tako finančnim kot okoljskim ciljem podjetja. Celosten pristop zagotavlja, da podjetja lažje prepoznajo dolgoročne koristi trajnostnih naložb in jih uspešno izvedejo.

 

 

Primer dobre prakse Mlekarne Celeia potrjuje, da so trajnostne investicije ključne za prihodnost podjetij in okolja. S podporo NLB je prehod na obnovljive vire energije preprostejši, učinkovit in finančno dostopen. Trajnostne investicije niso le odgovornost, ampak tudi priložnost za dolgoročni poslovni uspeh in konkurenčno prednost.