Paketi in računi
PAKETI
ZA NOVE STRANKE
Anuiteta
Anuiteta je znesek, s katerim v enakih časovnih presledkih odplačamo posojilo. Anuiteta je višina periodičnega plačila, ki vsebuje obresti za obdobje med dvema plačiloma in del dolgovane glavnice, ter je odvisna od višine neodplačanega dolga, števila plačil in obrestne mere.
Bančna osebna identifikacijska številka (bančni PIN)
Številka, ki uporabniku zagotavlja varnost v postopkih za prijavo in uporabo storitev.
Blagajniški zapis
Kratkoročni vrednostni papir oziroma listina o položenih denarnih sredstvih, s katero se banka zavezuje, da vam bo izpolnila vse svoje obveznosti.
Bonitetna ocena
Pisna ocena, ki jo dajejo mednarodne agencije za oceno tveganja in ki nam pokaže stopnjo tveganja, da ne bodo izplačane obveznosti iz vrednostnega papirja (obveznice, strukturirani dolžniški instrumenti ...). Z ocenjevanjem bonitete se ukvarjajo specializirane agencije (npr. mednarodne agencije, kot sta Moody's in Standard&Poor's).
Borza vrednostnih papirjev
Del sekundarnega trga vrednostnih papirjev, na katerem se organizirano in po vnaprej določenih pravilih trguje z vrednostnimi papirji. Borza pri prodaji ali nakupu vrednostnih papirjev ne sodeluje, ampak je le kraj, kjer borzni posredniki sklepajo posle, sama pa opravlja samo nadzorno in usmerjevalno vlogo. Pomembna naloga borze je sprejem vrednostnih papirjev na borzo, saj se na njej lahko trguje le z vrednostnimi papirji, ki so nanjo uvrščeni. Uvrščeni vrednostni papirji morajo za sprejem izpolnjevati določene, sorazmerno stroge pogoje. Prav tako se borznega trgovanja lahko udeležijo le sprejeti člani borze, ki morajo tudi izpolnjevati določene pogoje. Borza zagotavlja preglednost trgovanja tako, da objavlja tečaje in druge podatke v zvezi z vrednostnimi papirji, ki na njej kotirajo.
CA
Fizična ali pravna oseba, ki izdaja potrdila ali opravlja druge storitve v zvezi z overjanjem ali elektronskimi podpisi.
Centralna banka
Pri nas je to Banka Slovenije, ki je hkrati centralna in emisijska banka. Gre za glavno državno finančno ustanovo države, katere osnovni namen je izvajanje monetarne politike. Skrbi za stabilnost domače valute in splošno likvidnost plačil doma in do tujine. Je najpomembnejši regulator in nadzornik bančnega poslovanja.
Certifikat
Oziroma digitalno potrdilo v elektronski obliki povezuje podatke za preverjanje elektronskega podpisa z določeno osebo ter potrjuje njeno identiteto.
Ciljni račun
Račun druge osebe, ki je udeležena v poslu. Gre za račun prejemnika pri plačilu oz. za račun nalogodajalca pri nakazilu.
Čisti dobiček na delnico
Dobiček po davkih / Povprečno število navadnih delnic
Datum izvedbe
Ali predvideni datum valute plačila je datum, ko naj banka izvrši plačilo in ne sme biti starejši od tekočega datuma.
Datum knjiženja
Datum, ko je bila transakcija obdelana v banki.
Datum valute
Dan, ki ga določite za obdelavo transakcije. Lahko se razlikuje od datuma knjiženja.
Datum zadnje spremembe
Datum zadnje spremembe stanja na računu.
Dekurzivna metoda
Metoda obračuna obresti, kjer se te računajo od začetne glavnice (zneska dolga ob začetku obračunskega obdobja), plačajo pa najpogosteje (čeprav ne nujno) na koncu tega obdobja.
Delež stroškov v neto prihodkih
Operativni stroški / Celotni prihodek
Dolgoročna kreditna bonitetna ocena izdajatelja
Ocena izdajatelja, ki predstavlja dolgoročno plačilno sposobnost institucije in verjetnost pravočasnega poplačila njenih dolgoročnih finančnih obveznosti.
Delnica
Lastniški vrednostni papir, ki pomeni gospodarsko solastnino na delniški družbi in zato daje delničarju določene pravice. Najpomembnejši pravici delničarjev sta pravica do dividende in pravica do glasovanja na skupščini. Delničar ima prav tako pravico do obveščenosti o delovanju delniške družbe in pravico do dela stečajne mase oz. likvidacijske mase ob morebitnem prenehanju delniške družbe.
Delniška družba
Oblika gospodarske kapitalske družbe, ki ima kapital razdeljen na delnice. Ločimo zaprte ali odprte delniške družbe. V tujini imajo delniške družbe specifične oznake. Naši oznaki d.d. ustreza v Avstriji, Nemčiji in Švici oznaka AG (Aktiengesellschaft); v ZDA, Kanadi, Japonski - Corp. ali Inc. (Corporation oz. Incorporated); v Veliki Britaniji, Avstraliji, Južnoafriški republiki LTD (Limited); Italiji - S.p.A., v Franciji, Belgiji, Luksemburgu - SA.
Depozit
Je enkratni polog denarja na podlagi katerega vplačnik pridobi pravico do vrnitve svojih finančnih sredstev skupaj z obrestmi v določenih rokih.
Devizni tečaj
Devizni tečaj je razmerje po katerem menjamo en denar v drugega. Je cena tuje valute izražena v enotah domače valute. Omogoča primerjavo domačih cen s tujimi in obratno. Devizni tečaj je lahko fiksen ali pa se oblikuje po sistemu fleksibilnih (gibljivih, drsečih) deviznih tečajev.
Digitalno potrdilo (certifikat)
V elektronski obliki povezuje podatke za preverjanje elektronskega podpisa z določeno osebo ter potrjuje njeno identiteto.
Dividenda
Del dobička delniške družbe, ki se izplača delničarjem. Višino dividende po navadi enkrat na leto določi skupščina delničarjev na predlog uprave in nadzornega sveta. Mogoče pa je tudi izplačilo dividende za nazaj. Izplačilo dividende je mogoče v denarju oz. v obliki dodelitve novih delnic.
Dokumentarni akreditiv
Plačilni in zavarovalni instrument.
Donosnost
V odstotkih izraženo razmerje med denarnim donosom (npr. dividenda, obresti, povečanje vrednosti naložbe) in ceno naložbe ob nakupu.V odstotkih izraženo razmerje med denarnim donosom (npr. dividenda, obresti, povečanje vrednosti naložbe) in ceno naložbe ob nakupu.
Donos na kapital
Dobiček / Povprečni lastniški kapital
Donos na povprečno aktivo
Dobiček / Povprečna aktiva
DPS
Račun za domači plačilni promet.
Efektivna obrestna mera
Odstotna stopnja, ki na letni ravni odraža polno ceno posojila in poleg obrestne mere vsebuje vse z zakonom opredeljene stroške, povezane s posojilom.
Eskontna obrestna mera
Obrestna mera, ki jo centralna banka zaračunava poslovnim bankam za posojila odobrena na podlagi vrednostnih papirjev.
EURIBOR
Kratica za Euro Interbank Offered Rate; medbančna referenčna obrestna mera, po kateri so prvovrstne banke znotraj monetarne unije pripravljene dati depozit drugi prvovrstni banki za določeno obdobje.
Factoring
Finančno orodje, ki nudi odpravljanje tveganj v finančnem poslovanju, učinkovitejše upravljanje s terjatvami in izboljšanje finančne likvidnosti. Primeren je predvsem za manjša in srednje velika podjetja, ki redno dobavljajo večjemu številu odjemalcev, ker lahko s sprotnim unovčevanjem terjatev prenesejo plačilno tveganje in financiranje kupcev na faktor in s tem več pozornosti posvetijo svoji proizvodni in trženjski dejavnosti.
Finančni trg
V najširšem pomenu obsega ves pretok finančnih prihrankov, ne glede na to, ali se trguje z vrednostnimi papirji ali se opravljajo transakcije med posojilodajalcem in posojilojemalcem. Finančni trg v tem pomenu delimo na denarni trg in trg kapitala. Glavna razlika med obema trgoma je v tem, da se praviloma na denarnem trgu opravljajo kratkoročne transakcije (zapadlost instrumentov na tem trgu je znotraj enega leta), na kapitalskem trgu pa imamo opraviti s transakcijami, katerih dospelost je daljša od enega leta.
Finančni instrumenti
Široka paleta različnih potrdil, certifikatov, pogodb, ipd., izdanih na podlagi dogovorjenih finančnih obveznosti udeležencev na finančnem trgu. Določeni finančni instrumenti (npr. komercialni zapis, delnica, blagajniški zapis itd.) so standardizirani do te mere, da se z njimi lahko trguje tudi na finančnem trgu.
Forfaiting
Izhaja iz izraza a forfait, ki se je v bančništvu začel uporabljati za posel prodaje izvoznih terjatev banki skupaj s sredstvi zavarovanja. Pri tem prodajalec terjatve ne prevzema nobenega tveganja.
FPS
Račun za plačilni promet s tujino.
Garancije
Najzanesljivejši inštrument zavarovanja, stopnja varnosti je pogojena z varnostjo banke, ki je garancijo izdala. Z garancijo se je mogoče zavarovati pred različnimi tveganji v mednarodnem in domačem poslovanju.
Glavnica
Znesek, ki ga dolžnik dolguje upniku; praviloma se vračilu glavnice prištejejo tudi obresti.
Hipoteka
Zastava nepremičnega premoženja kot oblika poroštva pri posojilih.
Imenik potrdil
Zgrajen po priporočilu Mednarodnega združenja za telekomunikacije (ITU) X.500. V njem so shranjena potrdila po priporočilu X.509 ver. 3, dostop do njih pa je mogoč po protokolu LDAP.
Individualna ocena
Ocena, ki predstavlja banko kot neodvisno institucijo brez možnosti zunanje podpore.
Inflacija
Rast splošne ravni cen.
Interkalarne obresti
Interkalarne obresti so obresti, ki se za vsak del izkoriščenega kredita posebej (tranšo) obračunajo za obdobje od črpanja (porabe) tega zneska do začetka odplačevanja kredita. Interkalarne obresti morajo biti izračunane enako kot kreditne obresti in po pogodbeni obrestni meri. Zapadlost interkalarnih obresti je na dan prenosa kredita v odplačilo.
Investicijski sklad
Finančna institucija, ki povezuje vse prejšnje oblike investiranja v eno enoto. Portfelj se določi po opravljeni analizi in raziskavi vrednostnih papirjev, s tem se za posameznega investitorja znižajo stroški in tveganje.
Izdajatelj vrednostnega papirja
Pravna oseba (pretežno delniška družba) ali javnopravna institucija, ki izda vrednostne papirje. Izdajatelji so lahko država, javni zavodi (PTT, železnice), občine, banke, podjetja ...
Jamstvo za vloge
Jamstvo vlog je namenjeno zaščiti vlagateljev, ki nimajo potrebnih znanj in informacij za presojo o tem, komu zaupati svoje prihranke. Če vloge v bankah ne bi bile zajamčene, bi nezmožnost izplačila ob morebitnem stečaju banke povzročila padec zaupanja v bančni in ekonomski sistem države. Zato je pomembno, da se v vsaki državi z zakonom opredeli kdo, kdaj in kje je upravičen do uveljavljanja jamstva za svoje vloge v bankah in hranilnicah.
Javni ključ
Sestavni del digitalnega potrdila, ki je dostopen vsakomur.
Kapital za obvladovanje tveganj
Kapital, ki ga banke upoštevajo pri izračunu kapitalske ustreznosti; poleg knjigovodskega kapitala vanj lahko vštevamo tudi nekatere oblike dolžniških in instrumentov z višjo stopnjo varnosti za investitorje.
Kartica s takojšnjim plačilom
Plačilna kartica, pri kateri vaši izdatki sproti bremenijo vaš osebni račun, tako kot ob plačilu s čekom ali dvigu gotovine pri bankomatih. Primer take kartice je debetna Mastercard.
Kartica z odloženim plačilom
Plačilna kartica, katere imetniki svoje obveznosti poravnate le enkrat na mesec; za dan plačila lahko izberete 8., 18., ali 28. dan v mesecu. Take kartice so Karanta, MasterCard in Visa.
KDD
Klirinško depotna družba, med njene dejavnosti sodijo: opravljanje storitev izračuna, izravnave in zagotavljanja izpolnitve obveznosti, nastalih na podlagi poslov z vrednostnimi papirji, sklenjenih na organiziranem trgu vrednostnih papirjev, storitve vodenja centralnega registra nematerializiranih vrednostnih papirjev.
Knjigovodska vrednost delnice
Celotni kapital / Število izdanih delnic (brez lastnih delnic)
Količnik kapitalske vrednosti
Kapital za obvladovanje tveganj / Tveganjem prilagojene postavke
ali
Kapital za obvladovanje tveganj / (kapitalske zahteve / 8%)
Količnik temeljnega kapitala
Temeljni kapital / Tveganjem prilagojene postavke
ali
Temeljni kapital / (kapitalske zahteve / 8%)
Kombinirana obrestna mera
Kombinirana obrestna mera je obrestna mera, ki je določeno časovno obdobje (npr. 5 let) nespremenljiva, po poteku tega obdobja pa se do konca trajanja pogodbe uporablja spremenljiva obrestna mera, ki se spreminja.
Komercialni zapis
Kratkoročni vrednostni papir kot oblika kratkoročnega zadolževanja večjih podjetij.
Kratkoročna kreditna bonitetna ocena izdajatelja
Ocena izdajatelja, ki predstavlja kratkoročno plačilno sposobnost institucije in verjetnost pravočasnega poplačila njenih kratkoročnih finančnih obveznosti.
Kratka sporočila SMS
Storitev mobilnega operaterja, ki omogoča izmenjavo kratkih tekstovnih sporočil prek omrežja GSM.
Leasing
Oblika financiranja, ki omogoča, da kot jemalec leasinga najamete vozilo, opremo ali nepremičnino (v splošnem: predmet leasinga) z namenom uporabe v poslovne namene. Pri tem dajalec leasinga oziroma banka ostaja lastnik predmeta ves čas trajanja leasinga (ali tudi dlje, če je tako dogovorjeno v pogodbi).
LIBOR
Kratica za London Interbank Offered Rate; londonska medbančna obrestna mera, ki se uporablja pri različnih pogodbah.
Limit
Je odobrena prekoračitev pozitivnega stanja sredstev v domači valuti na računu. Osnovni limit banka odobri brez posebne vloge imetnikom določenih vrst osebnega računa. Izredni limit lahko banka odobri na podlagi posebne vloge imetnika.
Lombardna obrestna mera
Obrestna mera, ki jo centralna banka zaračunava poslovnim bankam za posojila odobrena na podlagi zastave vrednostnih papirjev.
Lot
Enota za trgovanje z vrednostnimi papirji. Na ljubljanski borzi je to ponavadi ena delnica (oz. njen najmanjši apoen).
Matična poslovalnica
Enota banke, ki vodi račun uporabnika.
Moratorij
Moratorij pomeni odlog plačila dolga oziroma odlog plačila zapadlih obveznosti. Za moratorij se banka in kreditojemalec dogovorita s posebnim dogovorom (sklenitev Dodatka h kreditni pogodbi), ki opredeli trajanje moratorija, rok in način vračila kredita, ter stroške, ki nastanejo zaradi spremembe pogojev kredita.
Naročniški modul SIM (kartica SIM)
Kartica z vpisano kodo, ki uporabniku aparata GSM omogoča priključitev na omrežje mobilnega operaterja in identificira uporabnika omrežja GSM. Na kartici SIM so med drugim zabeleženi PIN za uporabo mobilnega telefona, telefonska številka uporabnika, imenik ter druge GSM funkcije.
Navadni obrestni izračun
Izračun, pri katerem se obresti izračunavajo samo od prvotno vložene glavnice.
Naziv računa
Naziv, ki ga uporabnik za posamezni račun določi sam in se izpisuje na zaslonu mobilnega telefona namesto številke računa.
Nematerializirani vrednostni papirji
Način poslovanja z vrednostnimi papirji, pri katerem le-ti niso več tiskani v obliki pisne listine, temveč se lastništvo vrednostnih papirjev vodi v obliki računalniškega zapisa v centralnem registru. Delnice torej fizično ne obstajajo. Tanačin poslovanja prinaša več prednosti, saj se tako izdanih delnic ne da odtujiti, izgubiti, uničiti...
Prav tako pa so stroški izdaje vrednostnih papirjev manjši.
Nespremenljiva obrestna mera
Nespremenljiva obrestna mera je obrestna mera, ki ostane nespremenjena ves čas trajanja pogodbe, izražena je v nominalni vrednosti.
Neto obrestna marža
Neto obrestni prihodki / Povprečna obrestonosna aktiva
Nominalna obrestna mera
Nominalna obrestna mera je število, ki v celoti izraža pričakovanja lastnika kapitala glede odmene za uporabo njegovih sredstev in ne dovoljuje dodatnih prevrednotenj na račun inflacije ali drugih vplivov na realno vrednost denarja. Izražena je lahko bodisi kot enovita (z eno številko zapisana) nominalna obrestna mera ali kot sestavljena (skupna) nominalna obrestna mera (vsota referenčne obrestne mere in obrestnega pribitka).
Nujni nalogi
Nujni nalog je plačilni nalog, ki ga ponudnik plačilnih storitev obravnava prednostno in zanj zagotavlja krajši rok izvršitve ter ga je plačnik ob predložitvi ponudniku plačilnih storitev označil kot takšnega.
Obdavčitev obresti vlog fizičnih oseb
Po zakonu o dohodnini (Zdoh-2; Uradni list št. 117/2006 z dne 16.11.2006) so obresti denarnih depozitov pri bankah in hranilnicah obdavčene kot samostojni del dohodkov.
Obresti
Nadomestilo (odmena) za uporabo tujih sredstev, ki jo mora posojilojemalec plačati posojilodajalcu za kapital, posojen v obliki denarja.
Obrestno obrestni izračun
Izračun, pri katerem na koncu obdobja, za katerega se računajo obresti, le-te pripišemo glavnici. V naslednjem obdobju se obresti računajo od glavnice in pripisanih obresti iz preteklega obdobja.
Obveznica
Dolžniški vrednostni papir, s katerim se izdajatelj zavezuje, da bo imetniku vrednostnega papirja izplačal po amortizacijskem načrtu na točno določen dan v prihodnosti na obveznici navedeni znesek oz. znesek anuitetnega kupona. Pri poplačilu obveznice ob morebitnem stečaju ali likvidaciji imajo obveznice prednost pred delnicami.
Ocena finančne moči banke
Ocena, ki odraža notranjo finančno moč, varnost, trdnost in kreditni profil banke ter ne upošteva zunanjih elementov podpore in tveganj.
Ocena podpore
Ocena, ki odraža verjetnost, da bo banka v primeru finančnih težav deležna zadostne finančne podpore s strani vlade ali zasebnih lastnikov in tako sposobna nadalje pravočasno odplačevati svoje obveznosti.
Ocena prihodnjih izgledov
Ocena, ki predstavlja pričakovano prihodnje gibanje bonitetne ocene.
Odobren limit
Oziroma znesek dovoljene prekoračitve, kreditna linija ali limit na računu je znesek, ki ga lahko dvignete z računa tudi takrat, ko je na računu stanje v izbrani valuti enako 0. Odobren limit se ponavadi nanaša na posamezno valuto, lahko pa je določen tudi skupni limit za cel transakcijski račun.
Odplačilna sposobnost
Sposobnost posojilojemalca, da bo vrnil posojilo z vsemi pripadajočimi obrestmi. Višina se ugotavlja glede na prihodke stranke.
Omrežje GSM
Digitalno telekomunikacijsko omrežje, ki omogoča radiokomunikacijske povezave med uporabniki mobilnih telefonov znotraj omrežja GSM in drugimi telekomunikacijskimi omrežji.
Osebni račun (transakcijski račun za fizične osebe)
Račun, na katerega prejemate redne prilive in s katerim opravljate plačila, tako v domači kot v tuji valuti.
Osebno geslo
Kombinacija zaporedja znakov, ki ga določi uporabnik Klika NLB in ga kot dodatno zaščito uporabi pri prijavi v NLB Klik.
Osebno geslo za dostop do digitalnega potrdila in zasebnih ključev
Neobvezna kombinacija zaporedja znakov, ki ga kot dodatno zaščito svojega osebnega digitalnega potrdila in zasebnega ključa določi uporabnik.
Overitelj digitalnih potrdil
Fizična ali pravna oseba, ki izdaja potrdila ali opravlja druge storitve v zvezi z overjanjem ali elektronskimi podpisi.
Oznaka valute
Koda, sestavljena iz treh črk (za evro EUR). Vsaka oznaka valute je povezana tudi s šifro valute, ki je sestavljena iz treh številk (za evro 978).
Pametna kartica
Varnostni instrument, ki služi za identifikacijo, preverjanje identitete, elektronsko podpisovanje in šifriranje.
Pametna kartica SIM
Tržno ime nove kartice SIM mobilnega operaterja Mobitel d.d. oz. ponudnika storitev Debitel d.d., ki poleg običajnih funkcionalnosti navadnih kartic SIM prek posebnih menijev omogoča opravljanje storitev mobilnega bančništva, menijski dostop do SMS info storitev in druge storitve.
Partnerske kartice
Kartice, ki jih v NLB pripravljamo skupaj z nekaterimi večjimi trgovci. Imetniki teh kartic imajo ob nakupih posebne ugodnosti.
PID
Pooblaščena investicijska družba, ki je prehodna oblika investicijskih skladov. Preko PID-ov lahko državljani, ki drugače morda ne bi mogli izkoristiti certifikatov, sodelujejo pri lastninjenju.
Plačilna kartica
Kartice s katerimi je možno brezgotovinsko plačevanje blaga in storitev doma in po svetu (odvisno od vrste kartice).
Pokojninski sklad
Naložbeni sklad, v katerem se praviloma varčuje več let in kamor se zbirajo sredstva varčevalcev za zagotovitev sredstev za pokojnino oz. dodatek k pokojnini. Pokojninski sklad je lahko oblikovan kot vzajemni sklad, ki ni pravna oseba, premoženje sklada je v lasti zavarovancev in je strogo ločeno od premoženja osebe, ki upravlja premoženje sklada. Pokojninski sklad lahko tudi ustanovijo pravne ali fizične osebe z vplačilom in vpisom delnic. V tem primeru nastane pokojninska družba.
Porok
Oseba, ki se je obvezala plačati dolg, če oseba, ki je posojilo najela, dolga ne uspe odplačati.
Portfelj, premoženje
Finančno premoženje, predvsem v različnih vrednostnih papirjih, ki jih imata v lasti posameznik ali podjetje. Pri oblikovanju portfelja se z razpršenostjo naložb v različne vrednostne papirje skuša čim bolj zmanjšati tveganje. Portfelj lahko investitor upravlja sam, pogosto pa upravljanje zaupa posebnim finančnim svetovalcem - upravljalcem portfelja.
Poslovni račun (transakcijski račun za pravne osebe)
Večvalutni račun (v domači in tujih valutah), ki ga podjetje odpre pri banki za potrebe plačilnega prometa.
Poslovni skrbnik
Visoko strokovno usposobljen bančni delavec, ki spremlja poslovanje podjetja ali zasebnika, sledi njegovim potrebam, ga seznanja z bančnimi produkti, mu svetuje in predstavlja glavno vez za vse posle z banko. Priporočljivo je, da si komitent izbere poslovnega skrbnika v tistem delu poslovne mreže, ki je najbliže sedežu njegovega podjetja.
Posojilna kartica
Omogoča delno poravnavanje mesečnih obveznosti. Vsak mesec tako plačate le določen odstotek skupnega zneska porabe na vaši posojilni kartici. Primer take kartice sta Karanta in MasterCard.
Potovalni ček
Nadomestilo za tujo gotovino na službenih in turističnih potovanjih v tujini.
Potrdilo o vlogi
Kratkoročen vrednostni papir oz. listina o položenih denarnih sredstvih, s katero se banka zavezuje, da vam bo izpolnila vse svoje obveznosti.
Povezani posel
Pogodbeno sodelovanje med banko in gospodarskimi družbami, zasebniki, občinami, obrtnimi zbornicami, državnimi skladi ter regionalnimi razvojnimi centri za pospeševanje malega gospodarstva, z namenom ugodnejšega kreditiranja pravnih oseb, zasebnikov in fizičnih oseb.
Prijavna služba
Služba ali oseba, ki sprejema vloge za potrdila in prevzema identificiranje in preverjanje istovetnosti bodočih imetnikov v imenu overitelja potrdil.
Protiračun
Račun druge osebe, ki je udeležena v poslu. Gre za račun prejemnika pri plačilu oz. za račun nalogodajalca pri nakazilu.
Provizija
Znesek, ki ga banka zaračuna za opravljene storitve.
Razmerje kreditov do vlog nebančnega sektorja
Krediti NBS po odplačni vrednosti / Depoziti NBS po odplačni vrednosti
Razpoložljivo stanje na osebnem računu
Je stanje na računu, ki se izračunava sproti iz knjigovodskega stanja, odobrenega limita na računu ter pričakovanih odlivov. Stranka lahko posluje samo v okviru trenutno razpoložljivega stanja.
Realna obrestna mera
Letna stopnja rasti realne vrednosti kapitala, ki jo dobimo tako, da z obrestmi doseženo povečanje njegove nominalne vrednosti zmanjšamo za vplive inflacije.
Renta
Redni dohodek, ki ga prejemamo od vloženega kapitala ali od stvari, denimo nepremičnine. Omogoča reden in stabilen vir sredstev, ki lahko služi kot dodatna pokojnina.
Roaming
Gostovanje v omrežjih GSM tujih operaterjev, s katerimi ima mobilni operater sklenjene komercialne roaming pogodbe.
Ročnost
Doba odplačevanja posojila oziroma vezave sredstev.
Sindiciranje
Zagotavljanje prodaje novoizdanih vrednostnih papirjev v okviru sindikata bank, pod za stranko enotnimi pogoji, ki so ugodnejši od pogojev, ki bi jih dosegel z večimi bilateralnimi posli.
Slaba posojila
Posojila komitentom z boniteto D in E in višina posojil komitentom bonitete A, B in C, ki zamujajo nad 90 dni.
SISBON
SISBON je elektronski sistem izmenjave informacij o boniteti strank, ki so fizične osebe. Vzpostavljen je bil z namenom upravljanja s kreditnim tveganjem bank, hranilnic in drugih dajalcev kreditov za zagotovitev odgovornega kreditiranja in preprečevanja prezadolževanja posameznikov.
V SISBON se zbirajo in obdelujejo podatki, ki se nanašajo na dejansko in potencialno zadolženost in korektnost izpolnjevanja pogodbenih obveznosti fizičnih oseb, posameznikov. Navedeni podatki so poleg podatkov, s katerimi banke že razpolagajo, zgolj dodatna informacija pri ugotavljanju njihove kreditne sposobnosti, od katere je odvisna odobritev posla in določitev pogojev za posamezno storitev.
Ta sistem je 1. januarja 2016 v upravljanje prevzela Banka Slovenije, ki je tako postala upravljavec sistema in zbirke podatkov o boniteti strank.
Skrbniška banka
Banka, ki opravlja skrbništvo za vrednostne papirje. Najpomembnejša skrbniška storitev je izpolnjevanje obveznosti iz sklenjenih poslov z vrednostnimi papirji oz. izročitev ali prejem vrednostnih papirjev na dan izpolnitve posla ter prejem ali plačilo kupnine. Skrbniška banka po sklenjenem poslu po navodilih imetnika poskrbi tudi za hrambo vrednostnih papirjev oz. pravilno vodenje (pri dematerializiranih vrednostnih papirjih) ter opravi še dodatne storitve, kot so npr. prejem obresti, glavnice in dividend, obvešča imetnika o izvrševanju različnih pravic (npr. predkupna pravica, opcije ...).
Skupni promet v breme
Skupni znesek odlivov za določeno obdobje.
Skupni promet v dobro
Skupni znesek prilivov za določeno obdobje.
Skupščina delničarjev
Najvišji organ v delniški družbi, sestavljen iz delničarjev. Na skupščini delničarji uveljavljajo svoje članske pravice oz. glasujejo ter odločajo o najpomembnejših zadevah delniške družbe, kot so imenovanje članov nadzornega sveta, odločanje o povečanju oz. zmanjšanju osnovnega kapitala družbe, odločanje o statusnih spremembah delniške družbe - združitve, pridružitve, o razporeditvi in delitvi dobička ...
Spremenljiva obrestna mera
Spremenljiva obrestna mera je obrestna mera, ki se v času trajanja pogodbe lahko spreminja (zvišuje ali znižuje). Pogodbe s spremenljivo obrestno mero se spreminjajo po pogodbeno določenem časovnem obdobju (npr. 6 mesecev), ob obletnici sklenitve pogodbe, in sicer glede na spremembe referenčne obrestne mere za časovno odboje določeno v pogodbi (npr. 6 mesečni EURIBOR).
Sredstva na vpogled
Nevezana denarna sredstva, ki jih lahko kadarkoli dvignete s svojega računa.
Stanje na računu
Trenutno stanje na transakcijskem računu, ki ne upošteva pričakovanih prilivov in odlivov.
SWIFT
Potrdilo o izvršenem nakazilu v tujino. SWIFT koda je identifikacijska oznaka banke, ki je članica SWIFT sistema.
Šifra valute
Vsaka oznaka valute (za evro EUR) je povezana s šifro valute, ki je sestavljena iz treh številk (za evro 978).
Špekulacija
Ravnanje, ki je usmerjeno v pridobitev dobička na podlagi pričakovanih cenovnih razlik, posebej pri vrednostnih papirjih, devizah, nepremičninah, itd. Pri padajočih borznih tečajih kupuje špekulant vrednostne papirje v prepričanju, da bo tečaj v prihodnje narasel, in nasprotno. Ker obstaja hkrati tudi tveganje, da se ta pričakovanja ne uresničijo, tvega špekulant izgubo. Špekulacija ne samo da poživlja borzno trgovanje, temveč hkrati tudi izboljšuje prometnost vrednostnih papirjev.
Tečaj
Tržna cena vrednostnega papirja, s katerim se trguje na borzi oziroma kakšnem drugem trgu. Tečaj dolžniških vrednostnih papirjev (obveznic) se izraža v odstotkih glede na nominalno vrednost, tečaj delnic pa se izraža v absolutnih zneskih.
Temeljni kapital
Del kapitala za obvladovanje tveganj, ki je najvišje kvalitete (sestavljen predvsem iz knjigovodskega kapitala banke).
TOM
Temeljna obrestna mera, aritmetična sredina koeficientov rasti cen življenjskih potrebščin v zadnjih dvanajstih mesecih, ki se je v inflacijskem obdobju (konkretno 1995-2003) uporabljala za ohranjanje realne vrednosti denarja; srečamo jo samo še pri nekaterih poslih, ki imajo korenine v omenjenem obdobju, denimo kreditih iz Nacionalne stanovanjske varčevalne sheme.
Transakcijski račun za fizične osebe (osebni račun)
Račun, na katerega prejemate redne prilive in s katerim opravljate plačila, tako v domači kot v tuji valuti.
Transakcijski račun za pravne osebe (poslovni račun)
Večvalutni račun (v domači in tujih valutah), ki ga podjetje odpre pri banki za potrebe plačilnega prometa.
Trg kapitala
Del finančnega trga za dolgoročne finančne oblike (dolgoročna posojila, lastniški kapital), na katerem predvsem podjetja zbirajo večji del sredstev za dolgoročno financiranje svojih investicij. Hkrati služi tudi za dolgoročno financiranje javnega dolga. Po navadi se deli na organizirani trg kapitala (borze) in na neorganizirani trg kapitala (zunajborzno trgovanje).
Trgovalni račun
Račun, ki ga odpremo v banki ali borzno-posredniški hiši za poslovanje na trgu vrednostnih papirjev.
Tržni delež po bilančni vsoti
Bilančna vsota banke / Bilančna vsota celotnega bančnega sistema
Tvegana naložba
Naložba, ki na splošno omogoča višjo donosnost kot netvegana naložba (na primer kratkoročni državni vrednostni papirji in državne obveznice), vendar pa obstaja možnost, da bo donosnost drugačna od pričakovane (investicijsko tveganje). Osnovno tveganje, kateremu je izpostavljen kupec vrednostnih papirjev pri nakupu dolžniških vrednostnih papirjev, je kreditno tveganje, ki je odvisno od poslovanja in bonitete izdajatelja vrednostnega papirja.
V najširšem pomenu pa so lahko kupci vrednostnih papirjev izpostavljeni še likvidnostnemu tveganju, tveganju sprememb obrestnih mer, tveganju reinvestiranja, valutnemu tveganju, itd... Na povečanje tveganja pa lahko vplivajo tudi spremembe zakonodaje v posamezni državi, še posebej na področju urejanja trgov denarja in kapitala, na področju mednarodnega poslovanja in mednarodnega pretoka kapitala in na področju urejanja davkov.
Univerzalna banka
Splošna banka, ki se ukvarja tako s komercialnim (sprejema vloge in daje posojila) kot tudi investicijskim bančništvom (posluje z vrednostnimi papirji).
Valutna klavzula
Vezanost obresti na gibanje določene valute.
Valutno tveganje
Tveganje zaradi valutnih nihanj, ki nastopi v trenutku, ko investitor kupi vrednostni papir ali pa opravi transakcijo s finančnim instrumentom, ki ni denominiran v valuti investitorjeve države. Valutno tveganje lahko vpliva na zmanjšanje pričakovane donosnosti investitorja.
Varčevalna knjižica
Oblika varčevanja s poljubnimi pologi in višjo obrestno mero kot na osebnem računu.
Varnostni ključ
Po naključju izbrano zaporedje znakov, ki omogoča varno elektronsko poslovanje. Za šifriran prenos podatkov v NLB uporabljamo metodologijo dvojnih ključev (javni in zasebni ključ).
Vinkulacijsko potrdilo
Zavarovateljeva pisna obveznost, da bo v zavarovalnem primeru pred izplačilom ustrezne odškodnine o tem obvestil osebo, v korist katere je zavarovanje vinkulirano (npr. posojilodajalca).
Visokokakovostni izdajatelj
Boniteta izdajatelja vrednostnega papirja se po navadi izraža z bonitetno oceno. Podjetje, ki zelo dobro posluje in izdaja vrednostne papirje z dobro boniteto, npr. z bonitetno oceno AAA, ima najboljšo kreditno sposobnost. Investitor v vrednostne papirje visokokakovostnega izdajatelja lahko z veliko verjetnostjo pričakuje, da bo uresničil pričakovano donosnost.Boniteta izdajatelja vrednostnih papirjev se določi na podlagi kakovosti in uspešnosti poslovanja podjetja in je ocenjena na podlagi računovodskih in drugih izkazov podjetja. Boniteta je skupek finančne bonitete podjetja (ugotavljanje uspešnosti poslovanja na podlagi bilanc stanja in izkazov uspehov) in drugih dejavnikov, ki prav tako vplivajo na poslovanje podjetja (uspešnost panoge podjetja, perspektive podjetja, ocena delovanja vodstva podjetja itd.).
Vrednostni papirji
Listine, ki vsebujejo določene premoženjske pravice, ki tako postanejo prenosljive. Na splošno ločimo stvarnopravne vrednostne papirje (skladiščnica, nakladnica itd.), dolžniške vrednostne papirje (obveznice, čeki, menice) in lastniške (članske) vrednostne papirje (delnice). Poleg tega poznamo še mešane oblike vrednostnih papirjev (zamenljive obveznice, dividendne obveznice) in izvedene vrednostne papirje (opcije).Na borzi se trguje predvsem z nadomestnimi vrednostnimi papirji, ki se ravno po tej svoji lastnosti ločijo od preostalih individualnih VP (čekov, menic, skladiščnic, nakladnic itd.). Glede na upravičenca iz vrednostnih papirjev ločimo prinosniške in imenske vrednostne papirje.
Vzajemni sklad
Premoženje, ki se oblikuje z javnim zbiranjem denarnih sredstev in investiranjem tako zbranih sredstev v različne naložbe. Premoženje vzajemnega sklada je razdeljeno na enake enote, ki pomenijo lastninske deleže v skladu in se imenujejo investicijski kuponi. Lastnik investicijskih kuponov lahko te kadarkoli proda nazaj vzajemnemu skladu in tako izstopi iz sklada.
Zakladna menica
Kratkoročni državni vrednostni papir.
Zasebni ključ
Sestavni del digitalnega potrdila, ki je tajen in shranjen samo na lastnikovem računalniku oziroma na pametni kartici.