Skip to content

Kako zmanjšati tveganja novega dobavitelja

Začetek poslovanja z novim dobaviteljem prinaša podjetju tudi nova poslovna tveganja. Čeprav ste se z dobaviteljem dogovorili o vseh pogojih sodelovanja, se lahko zgodi, da kakovost ne bo ustrezna ali pa bodo dobave zamujale. Preberite, kako lahko z bančnimi storitvami zmanjšate ta tveganja.

Podjetja se navadno že pred začetkom sodelovanja z novim dobaviteljem dobro pozanimate o njem in tako zmanjšate tveganja, ki jih prinaša nov poslovni partner. V različnih javno dostopnih in drugih virih preverite njegovo finančno stanje, proizvodne zmogljivosti, zagotavljanje kakovosti in podobno, vendar pa te informacije včasih niso dovolj. Zato so vam na voljo različni finančni instrumenti, ki omogočajo, da zavarujete svoje poslovanje, če sodelovanje z novim dobaviteljem ne bi potekalo po pričakovanjih.

 

Heleno Belingar, direktorico trgovinskega bančništva v NLB, smo vprašali, katere instrumente trgovinskega bančništva podjetja največkrat uporabljajo, ko začnejo poslovati z novim dobaviteljem. Katera rešitev je najboljša za vaše podjetje, pa se lahko posvetujete tudi s svojim poslovnim skrbnikom v banki.

Bančne garancije

Bančna garancija je denarna obveza banke (garanta) do upravičenca, če se krši osnovna pogodbena obveznost. To pomeni, da bo banka v primeru, če dobavitelj ne izpolni v pogodbi dogovorjenih obveznosti, upravičencu (kupcu) izplačala dogovorjeno denarno odškodnino. Bančnih garancij je več vrst, ko pa začnete poslovati z novim dobaviteljem, pridejo najpogosteje v poštev zlasti:

  • Garancija za dobro izvedbo pogodbenih obveznosti. Če dobavitelj svojih obveznosti ne bi izvršil v celoti ali v dogovorjenem roku, vam garancija zagotavlja plačilo v garanciji določenega zneska.
  • Garancija za odpravo napak v garancijskem roku. Če je dobavljeno blago z napako ali storitev neprimerne kakovosti in ste dobavitelja pozvali k odpravi teh napak, ta pa tega ne izpolni, vam garancija zagotavlja plačilo v garanciji določenega zneska.
  • Garancija za vračilo avansa. Če ste dobavitelju plačali avans (vnaprej plačani del kupnine), dobavitelj pa v dogovorjenem roku ni izpolnil svojih obvez, vam garancija zagotavlja vračilo avansa.

Nakupni akreditiv

Akreditiv je hiter in preprost instrument zavarovanja in hkrati tudi plačilni instrument, s katerim so zavarovani interesi tako kupca kot tudi dobavitelja. Ko začnete poslovati z novim dobaviteljem, pride v poštev nakupni dokumentarni akreditiv. Z njim si kot kupec zmanjšate tveganje, ki ga prinaša sodelovanje z novim dobaviteljem, hkrati pa si lahko zagotovite financiranje posla.

 

Z odprtjem akreditiva v odnos med kupcem in prodajalcem vstopi banka, ki daje nepreklicno obljubo, da bo plačala dobavitelju na podlagi predložitve dokumentov, navedenih v akreditivu. Plačilo se izvede šele, ko se ugotovi skladnost dokumentov z zahtevami akreditiva, in tako predstavlja varovalko pred tveganjem neizpolnitve dobaviteljevih pogodbenih obveznosti, kot so zagotovitev ustrezne kakovosti dobavljenega blaga, zagotovitev dobave oz. pravočasne dobave …

V praksi se večkrat izkaže, da je optimalno izbrati kombinacijo obeh instrumentov, garancije in akreditiva, poslu pa se lahko doda še financiranje, s čimer se rešitve prilagodijo strukturi posameznega posla,
pojasnjuje Helena Belingar, direktorica trgovinskega bančništva v NLB